Czy wiesz że... ?

Nasz klient opowiada od eksploatacji pomy ciepła
Zobacz

Sukces NANOTERM - najwyższa sprzedaż na rynku !
Zobacz

Wysokoefektywny produkt NANOTERM ZCC został oznaczony certyfikatem CE
Zobacz

Kapituła Konkursu Najwyższa Jakość Quality International 2012 przyznała NANOTEL S.A. tytuł Laureata i złote godło.
Zobacz

Kolejny klient NANOTERM został laureatem konkursu DANFOSS !
Zobacz


Klient NANOTERM został laureatem konkursu DANFOSS !
Zobacz


W Forum Biznesu ukazał się najnowszy artykuł na temat roli dolnego źródła w instalcji grzewczej.
Przeczytaj artykuł


Zakończone zostały badania nad wydajnością dolnego źródła realizowanego przez Nanoterm. Wyniki potwierdzają wysoką jakość realizowanych dolnych źródeł.
Przeczytaj raport

Kapituła Konkursu Najwyższa Jakość Quality International 2011
przyznała NANOTEL S.A. tytuł Laureata i srebrne godło.
Zobacz

NANOTERM zyskała miano Najefektywniejszego polskiego instalatora 2010r. według firmy DANFOSS
Zobacz

NANOTERM jest producentem wysokoefektywnego Dolnego Źródła Ciepła stanowiącego podstawę układu z wykorzystaniem pompy ciepła
i systemu rekuperacji.

REKUPERACJA Budowa rekuperatora
Budowa rekuperatora ?
  • Wymiennik ciepła - To on jest odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza. W zależności od rodzaju zastosowanego wymiennika, mamy do czynienia z różną sprawnością procesu odzysku ciepła. Ze względów konstrukcyjnych wymienniki można podzielić na: krzyżowe aluminiowe, krzyżowe wykonane z tworzyw sztucznych, podwójne krzyżowe, przeciwprądowe wykonane z tworzyw sztucznych, przeciwprądowe aluminiowe, obrotowe.

  • Wentylatory - Wentylatory stanowiące siłę napędową całego układu, powinny spełniać kilka warunków eksploatacyjno-technicznych. Do najważniejszych cech dobrego wentylatora należy zaliczyć: cichą pracę, mały pobór energii oraz jego trwałość.

  • Obudowa - Obudowa okrywająca centralę powinna być odizolowana zarówno termicznie, jak i akustycznie. Eliminuje się tym sposobem mostki cieplne, przez które zimą obniżona zostaje temperatura wewnątrz budynku, natomiast latem dochodzi do niekorzystnego podwyższenia temperatury.

  • Filtry - Stosowane w urządzeniu filtry powinny spełniać warunki klasy ochronności (od EU3 do EU7). Oznaczenia EU3 do EU7 traktujemy jako poziom dokładności filtracji, gdzie EU3 to filtracja mniej dokładna, natomiast EU7 jest filtracją o wysokim stopniu czyszczenia.

  • Zabezpieczenie przed zamarznięciem rekuperatora - Tę funkcję realizuje się najczęściej poprzez zastosowanie nagrzewnicy elektrycznej lub geotermalnej (podłączonej do Źródła Ciepła i Chłodu), która jest automatycznie włączana w czasie zamarzania wymiennika. Wtłaczane do wymiennika powietrze jest wstępnie podgrzewane, co chroni wymiennik przez zamarznięciem. Drugim sposobem ochrony wymiennika jest kształtowanie parametru ilości powietrza wtłaczanego do ilości powietrza wywiewanego. Nad prawidłowym doborem stosunku powietrza panuje automatyka, która przymyka i otwiera odpowiednio klapy kanałów powietrznych.

    Do ochrony wymiennika przed zamarzaniem, a także przegrzaniem, stosujemy nagrzewnice i chłodnice geotermalne, które podłączone są do źródła ciepła i chłody, czyli dolnego źródła pompy ciepła.

  • Presostaty powietrza - Elementy których głównym zadaniem jest analiza układu ciśnień przed i za przeszkodami (np.: filtrami). Dzięki presostatom wiadomo, że filtr na którym odbywa się pomiar ciśnienia, wymaga wymiany.

  • Sterowanie - Sterowanie opiera się na regulacji wydajności wentylatorów, regulacji temperatury nawiewanego powietrza, a także na jego wilgotności. Funkcję tę realizuje sterownik odpowiednio dobrany do zastosowanej grupy urządzeń wentylacyjnych.